![](/static/dist/img/betterments/yeast/yeast-large.png)
![](/static/dist/img/betterments/yeast/yeast-medium.png)
![](/static/dist/img/betterments/yeast/yeast-small.png)
Μοιραζόμαστε απλόχερα!
Είναι στη φύση μας από το 1883.
Όταν ανακαλύψαμε πώς να εξαγνίζουμε τη μαγιά για καλύτερη μπύρα στο Ερευνητικό Εργαστήριο της Carlsberg το 1883, ο ιδρυτής μας, J.C. Jacobsen αποφάσισε να μοιραστεί ελεύθερα αυτή την τεχνολογική καινοτομία με άλλους ζυθοποιούς.
![](/static/dist/img/betterments/yeast/world-map.png)
Τι σημαίνει αυτό;
Ότι κάθε καλή μπύρα στον κόσμο ίσως έχει μέσα της λίγη από την τεχνογνωσία μας.
Όλα ξεκίνησαν με μια απλή ερώτηση:
Μπορούμε να φτιάξουμε καλύτερη μπύρα;
Ίσως.
Πριν την εξαγνισμένη μαγιά: η “αρρώστια της μπύρας” καθιστούσε ασταθή την ποιότητα της μπύρας.
Τις πρώτες μέρες της ζυθοποιίας, η λεγόμενη “αρρώστια της μπύρας” ήταν ευρύτατα διαδεδομένη. Η όλη διαδικασία είχε απρόβλεπτα αποτελέσματα και συχνά κατέληγε σε μπύρα που δεν μπορούσε να καταναλωθεί.
Μετά την εξαγνισμένη μαγιά: Διασφάλιση υψηλής ποιότητας σε κάθε μπύρα.
Αποφασισμένος να βρει θεραπεία για την “αρρώστια”, ο Emil Chr. Hansen, επικεφαλής του Τμήματος Φυσιολογίας του Ερευνητικού Εργαστηρίου της Carlsberg, ανακάλυψε ότι ο εξαγνισμός της μαγιάς πριν τη διαδικασία ζύμωσης ήταν η λύση στο πρόβλημα. Πλέον, κάθε ζύμωση θα απέδιδε μπύρα με σταθερά υψηλή ποιότητα, την οποία απολαμβάνουμε έως και σήμερα.
![Emil C. Hansen](/media/jodffv0d/emil-c-hansen.png)
Emil C. Hansen–εξαγνισμένη μαγιά.
Επικεφαλής του Τμήματος Φυσιολογίας του Ερευνητικού Εργαστηρίου της Carlsberg.
“Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω!” Ένας διάσημος ζυθοποιός στέλνει τους χαιρετισμούς του στον J.C.
Όταν ο J.C. Jacobsen έστειλε παρτίδες εξαγνισμένης μαγιάς σε άλλους ζυθοποιούς, οι πλείστοι τον ευχαρίστησαν προσωπικά. Ωστόσο, ένας από αυτούς, αρκετά διάσημος, του είπε ότι άλλα είδη μαγιάς του άρεσαν λίγο περισσότερο.
![](/static/dist/img/betterments/yeast/timeline-paper.png)
1883
1885
![carlsberg yeast wrap](/static/dist/img/betterments/yeast/scrollwrap/yeast_1.jpg)